Kan Bağışı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan Bağışı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan Bağışı Nasıl Yapılır, Ne Sıklıkta Yapılabilir, Kan Bağışı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? 18-65 yaş arasında olan, önemli bir sağlık sorunu olmayan ve 50 kilonun üzerinde olan herkes kan bağışlayabilir. En fazla 2 ay arayla, yılda 4 kez kan verilebilir. Kan bağışı yaklaşık yarım saat sürer ve bir seferde 400-500cc kadar kan verilir.

23 Mayıs 2019 - 12:50

Kan veren kişinin eksiği vücudu tarafından hemen algılanıp kan üretimi artar, böylece kan bağışı kişide bir probleme neden olmaz. Kansızlık hastalığı olanlar zaten kan bağışında bulunamazlar. Kan bağışı yapan kişinin kanı öncelikle HIV, Hepatit B ve C, frengi gibi hastalıklar için taranır ve alınan kandan kan grubu tayini de yapılır. Bu hastalıklardan birinde bir pozitif sonuca rastlanırsa doğrulama testleri yapılır ve kan bankası doktoru tarafından kan bağışı yapan kişiye ulaşılıp bilgi verilir, bağışlanan kan ise bulaşıcı hastalık taşıdığı için kimseye verilmez. Kan bağışı sırasında ise kanın alındığı iğneler tek kullanımlık olduğu için herhangi bir hastalığın bulaşması gibi bir durum söz konusu olmaz. Yani kan bağışı yapmak kişinin herhangi bir bulaşıcı hastalık kapmasına neden olmazken farkında olmadığı AIDS, sarılık, frengi gibi hastalığı varsa, bu sayede bu hastalıkların tanısı konulmuş olur.

Kan Bağışı Yapıldıktan Sonra Neler Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kan bağışı sonrası ilk 4 saat bol sıvı alımına dikkat edilmeli, ilk yarım saat sigara içilmemeli ve ilk birkaç saat kan alınan kol ile ağır bir şeyler kaldırılmamalıdır. Aynı gün ağır spor yapılmamalı, sauna ve hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Ağır ve aşırı dikkat gerektiren işlerde çalışanlar kan bağışı sonrası çalışmayıp dinlenmelidir. Bağış sonrası baş ağrısı ve baygınlık durumları oluşursa bağışta bulunan kişi hemen oturup dinlenmeli, ayaklarını yükseğe kaldırıp yatmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x