Hasan Sözbilir o fay

Hasan Sözbilir o fay

Ardahan’ın Göle ilçesinde dün meydana gelen depremin ardından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Göle fayı 6.8 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip” dedi. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre, dün saat 17.08’de, Ardahan Göle’de Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

28 Eylül 2022 - 18:10

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir söz konusu deprem ve muhtemel sonuçları için DHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

“6.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR” Depremin meydana geldiği fay hattının 6.8 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Sözbilir, “AFAD verilerine göre, Ardahan-Göle merkezli bir deprem meydana geldi. Deprem saat 17.08’de 7 kilometre derinlikte ve 5.0 büyüklüğünde. İlk belirlemelere göre depremin Göle Fayı üzerinde meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu fay 33 kilometre uzunluğunda sol-yanal doğrultu atımlı bir fay. Göle fayı 6.8 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip. Ardahan ve çevresindeki kırsal kesimdeki evlerde belli hasarlara neden olmuş olabilir. Halkın AFAD yetkilileri ve bölgede ilgili kurum ve kuruluşlara bilgi vermesinde fayda var. Bu aşamada 4 büyüklüğüne varan artçı depremlerin gelişmesi beklenebilir” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emekliye Hayırlı Olsun Çifte Maaş
Emekliye Hayırlı Olsun Çifte Maaş
Binlerce kişi işsiz kaldı
Binlerce kişi işsiz kaldı