Evde Yoğurt Yapımı

Evde Yoğurt Yapımı

Malzemeler: Süt Katkısız 2-3 kaşık yoğurt Tencere Sıvı termometresi Yapılışı: Yapmak istediğiniz yoğurt miktarına göre istediğiniz kadar günlük sütünüzü alın. Sütünüzü bildiğiniz bir yerden alınız. Mümkünse sütün su katılmamış ve taze olanını yani doğal halini tercih edin. Bulamıyorsanız ve marketten alacaksanız o zaman pastörize edilmiş olanı tercih edin.

23 Mayıs 2019 - 12:40

Tencereye sütünüzü doldurun, orta ateşte pişirmeye bırakın ve sütün kaynamasını bekleyin. Sütünüzün taşmaması için arada bir karıştırmayı unutmayın. Süt kaynamaya başladığında altını biraz daha kısıp, karıştırmaya devam edin. Kaynattıktan sonra, altını kapatın ve sütün soğumasını bekleyin.

Şimdi yapacaklarınız yoğurt yapımının en önemli püf noktalarıdır:

· Karışımı yaparken sütün kaymağını bozmamaya dikkat edin. Birkaç kaşık sütü bir tabağa koyun ve üzerine maya olarak ayırdığınız yoğurdu koyup karıştırın.

· Ya da sütü kaynatmaya başlamadan önce maya olarak hazırda tuttuğunuz yoğurdu karıştırın ve oda sıcaklığında bekletin.

· Asla yoğurdu dolaptan soğuk olarak alınıp mayalama işlemi yapmayın.

Şimdi yoğurt mayası olarak hazırladığınız karışımı, yavaşça tencereye kenarından dökerek karıştırın. Daha sonra tencerenin üstünü örtün.

Örtmek için bir battaniye ya da havlu kullanabilirsiniz. Burada önemli olan, tencerenin sıcaklığının muhafaza edilmesidir.

Süte karıştırılacak yoğurt oranı, sütün %1-3 ü kadar olmalıdır. Yani 1 litre sütünüz için 3 çorba kaşığı yoğurt maya kullanmanız yeterli olacaktır.

3 ya da 4 saat sonra tencereye bakın. Yoğurdunuz tutmuşsa, etrafını açın ve 1 saat kadar dinlendirin. Sonra dolaba koyun ve soğumasını bekleyin. Ev yapımı yoğurdunuz hazır, afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir püf noktası daha, eğer tatlı yoğurt seviyorsanız bu süre normaldir, fakat yoğurdunuzu biraz daha ekşi tercih ediyorsanız, o zaman tencerenizin üstünü açmak için daha uzun süre, örneğin 6 – 7 saat kadar beklemelisiniz. Kendi damak tadınıza göre deneyerek süreleri belirleyebilirsiniz.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

- Sindirimi kolaylaştırır.

- Doğal yoldan nefes kokusunu ve diş taşlarını önler.

- Bazı insanlar yapıları gereği sütteki laktozu sindiremezler ve bu yüzden süt içemezler. Sütün içerisindeki laktoz, yoğurtta laktik aside dönüşeceğinden, süt içemeyen insanlar gerekli besinlerini yoğurttan sağlayabilirler.

- Kolesterol emilimini azaltır, probiyotik etkisine sahiptir. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir.

- Kanserde, bağırsak ve mide hastalıklarına, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.

- Güzellik için de çok önemli bir besin kaynağı olan yoğurt cilde parlaklık verir.

- Yüzde 61 oranında yağ yakıcı özelliği sebebiyle çabuk kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişiler için de faydalı bir besindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x