Boğaz Enfeksiyonu Beta Bulaşıcı Mıdır?

Boğaz Enfeksiyonu Beta Bulaşıcı Mıdır?

BOĞAZ ENFEKSİYONU BETA BULAŞICI MIDIR ? Kendinizi yorgun, halsiz, iştahsız hissediyorsanız ve yutarken zorluk çekiyorsanız sizin de beta olma ihtimaliniz vardır. Beta diye tarif edilen bakteri, bir tür mikroptur. Solunum yoluyla insandan insana çok kolay bulaşır.

23 Mayıs 2019 - 12:36

Özellikle kapalı ortamlarda bir arada bulunan insanlarda bulaşma oranı çok yüksektir. En çok 5-15 arası yaş grubu çocuklarda bu hastalık ortaya çıkar.

Mikrobun Başlıca Belirtileri

Vücutta halsizlik, yüksek ateş, yutma güçlüğü, bademciklerde şişme, baş ağrısı, çene altı bezelerinde şişme, iştahsızlık, geniz akıntısı gibi etkileri olur.

Tedavi Yolları

Genellikle antibiyotikle tedavisi görülür. Hastanın bol sıvı ve yumuşak gıdalar tüketmesi gerekir. Kaldığı oda sıklıkla havalandırılmalı, hasta olmayan kişilerden uzak tutulmalı, bir süre istirahat ettirilmelidir.

Hafif enfeksiyonlarda boğazı rahatlatmak ve ağrıyı hafifletmek için kendimiz evde bazı yöntemler uygulayabiliriz.

· Ilık karbonatlı suyla gargara yapın. Suyu yutmayın.

· Bol su içmek vücudu rahatlatacaktır.

· Bal ve limon çayı boğazdaki enfeksiyonları hafifletmek için içilebilir.

· Nefesi açmak ve rahatlatmak için pastil veya boğaz spreyi kullanılabilir.

Enfeksiyondan Korunma Yolları

Genellikle üst solunum enfeksiyonlarının hep solunum yoluyla bulaştığı düşünülür. Ama unutmamak lazımdır ki el yıkamak da bu tür enfeksiyonlardan korunmakta çok önemlidir. Yine öksürme ve hapşırma sırasında ağzın kapatılması bulaşmayı önleyebilir. Kış mevsiminde toplu yerlere girerken mümkün olduğunca özenli olmak gerekir. Evde kapalı ortamlarda sigara içilmemesi enfeksiyon sıklığını azaltabilir. Tekrarlanan beta enfeksiyonunda bütün aile bireylerin boğaz kültürü yapılmalı ve enfeksiyonu taşıyıcı kimse tedavisi hemen yapılmalıdır ki, bu alınabilecek önlemlerden en önemlisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x